ריפוי בעיסוק לילד

ריפוי בעיסוק הוא מקצוע טיפולי מקבוצת מקצועות הבריאות הנסמך על גופי ידע ממדעי: העיסוק, הרפואה, החברה וההתנהגות. מרחב העשייה המקצועית מתקיים בכל מקום שבו אנשים חיים ופועלים, כאשר העיסוק האנושי על כל מרכיביו מהווה מוקד מרכזי וייחודי המנחה את העשייה המקצועית. מטרת ההתערבות בריפוי בעיסוק היא לעודד אנשים להשתתף, להיות מעורבים, ולקחת חלק בעיסוקים משמעותיים, בפעילויות ובתפקידים שונים בכל גיל ובכל מצב בריאות, וכן לקדם שינויים חברתיים שיאפשרו הכללה של אנשים במארג החיים. עיקר העשייה המקצועית בריפוי בעיסוק מתמקדת בטיפול באנשים שעקב מחלה, פגיעה, מוגבלות כלשהי או כל סיבה אחרת, שבגינה אינם נוטלים חלק בעיסוקים שונים בעלי משמעות ותכלית בעבורם. מרפאים בעיסוק נותנים שירות לכלל האוכלוסייה על פני רצף החיים – מלידה ועד זקנה ועל פני רצף הבריאות – מבריאות עד מחלה. ההתערבות המקצועית ניתנת באופן פרטני או קבוצתי במסגרות שונות כגון: מסגרות רפואיות, חינוכיות או רווחה בקהילה, בחברה ו/או בחיק המשפחה וככל האפשר בסביבת החיים הטבעית, וכן עוסקת בהנגשת המרחב הציבורי והפרטי. מרחב העשייה המקצועית כולל: הערכה ואבחון, טיפול, שיקום, קידום בריאות, מניעה, הנגשה, ייעוץ והדרכה, מתן חוות דעת מקצועית ו/או משפטית ומחקר. ההתערבות המקצועית נבנית בהתאמה אישית בשיתוף האדם, המשפחה והסביבה, כוללת התייחסות לשלושה ממדים עיקריים והשילוב ביניהם: האדם, העיסוק והסביבה.
 

ברמת האדם – איתור וניתוח יכולות מול קשיים במטרה לבחור דרכי התערבות ייחודיות; ברמת העיסוק – איתור פעילויות ועיסוקים מותאמים לאדם, ניתוח הדרישות והתנאים הנחוצים להשיגם והנגשתם לאדם; ברמת הסביבה – איתור והתאמת מגוון הסביבות השונות המשפיעות על תפקוד ועל השתתפות האדם, למשל: תכונות העולם הפיזי, החברתי והתרבותי.

ריפוי בעיסוק בילדים, נועד להקנות לילד המטופל יכולות המאפשרות תפקוד ועצמאות מרביים. המטרה היא לסייע לילד להיות מעורב ושותף פעיל בעיסוקים בעלי מטרה, משמעות וחשיבות עבורו. תהליך ההתערבות בריפוי בעיסוק מסייע לילד לשפר, לשמר ו/או למנוע הידרדרות, בתפקודים ובמיומנויות החשובות לבריאותו, רווחתו האישית, ביטחונו ואיכות חייו.  

כמו כן עוסקים המרפאים בעיסוק בהתאמת מכשירים ואביזרים, כגון: התאמת מכשירי שיקום וניידות, סדים, חבישות לחץ ועוד; וכן חשיפה לטכנולוגיות חדשות מסייעות ושימוש באמצעים מתחומי הארגונומיה והנגישות. ביצוע שינויים והתאמות בסביבות החיים השונות שבהן מתנהל האדם מאפשרים הורדת חסמים, ומהווים גורמים מסייעים לשיפור מידת ההשתתפות של האדם בקהילתו. כל זאת במטרה לאפשר לכל אדם, ככל האפשר, הזדמנות להתמודד עם משימות היום-יום ולהגיע לתפקוד עצמאי מרבי בכל פעילות או עיסוק שהוא בוחר ו/או רוצה לבצע.

כיום ישנם כמה תתי תחומים בעולם של ריפוי בעיסוק לילדים. מצד אחד ייתכן ואיש מקצוע אחד יטפל בבעיות שונות או נושאים שונים, אך גם יכול להיות שאיש המקצוע יתמחה רק בתת תחום אחד כמו למשל הכנה לכיתה א’ או טיפול בבעיות ספציפיות של תינוקות. כך או כך – יש חשיבות גבוהה להתאמה אישית של הטיפול לכל ילד או תינוק על מנת להגיע כמה שיותר מהר לתוצאות המיוחלות. בתחום זה יש גם חשיבות גבוהה מאד להתחלה מוקדמת ככל האפשר של הטיפול, שכן ישנם מצבים שבהם בעיה עלולה להחמיר אם לא תטופל כמה שיותר מהר.

www.tipul-li.com

איך מעבירים טיפולים לילדים ותינוקות?

בגילאים כאלה הטיפולים מבוצעים תוך כדי שימוש באביזרי משחק, יצירה או חומרי עבודה. אלה פריטים שילדים אוהבים מאד וקל להם לשתף פעולה כשיש מסביב משחקים או צעצועים שהם אוהבים. במקרים רבים הטיפולים מבוצעים לילדים בגילאים שבהם אין הם עדיין מדברים ואז דרך המשחקים וחומרי היצירה קל להבין במה הם מתקשים ואיך יהיה הכי נכון לעזור להם להתגבר על הבעיה וכמובן לפתור אותה בדרך נעימה וכיפית. ההורים יוכלו לקבל הנחיה בנוגע לביצוע פעולות שונות בבית וכך להיות שותפים מלאים לתהליך הטיפול כולו.

מחפשים כתובת מקצועית, המתמחה בטיפולי ריפוי בעיסוק לילדים או לתינוקות? טיפול-לי הוא הכתובת הנכונה לפנות אליה ולהיעזר בשירותיה. המכון מציע מגוון רחב של טיפולים, עליהם תוכלו לקבל מידע כאן וצוות מקצועי ומיומן שישמח לסייע לכם בכל עניין. למידע נוסף, www.tipul-li.com

Share

Christopher is a business editor who writes about various topics such as technology, health and finance. He works along with the colourful folks that build a nation through tech startups. He is also a professional football player and video games enthusiast.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *